Branża nieruchomości ciągle się zmienia, a ostatnio te zmiany wiążą się z nowymi, ministerialnymi przepisami dotyczącymi świadectw charakterystyki energetycznej.

 

28 kwietnia 2023 r. weszła w życie nowelizacja Ustawy o świadectwach charakterystyki energetycznej budynków.

  • Czym jest ten dokument?

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument określający wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub jego części, czyli energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia” – takie wyjaśnienie możemy znaleźć na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, które odpowiada za tę ustawę.

 

  • Kto ma obowiązek je posiadać? Jak ta nowelizacja zmieni dotychczasowe prawo?

Nowelizacja nakłada obowiązek posiadania takiego dokumentu i przekazania go nowym właścicielom przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości, a za brak takiego dokumentu będą groziły niemałe kary, bo aż do 5000 zł. Taki dokument ważny jest 10 lat, jednak w przypadku remontu, który znacząco wpłynie na zużycie energii, konieczne będzie jego odnowienie. Jeżeli np. wymieniamy okna, będziemy musieli zrobić taki certyfikat jeszcze raz, gdyż parametry związane z zapotrzebowaniem na energię naszej nieruchomości się zmienią. Do tej pory ten certyfikat musiał być w posiadaniu inwestorów nieruchomości, które zostały wybudowane po 2009 roku, teraz muszą posiadać go również budynki wybudowane przed tym rokiem. Czy sprzedając mieszkanie w kamienicy z 1900 roku, czy mieszkanie z lat 70, będziemy musieli przygotować takie świadectwo. Brak zostanie odnotowany w akcie notarialnym przez notariusza, z informacją o pouczeniu o obowiązku uzupełnienia. Pamiętajmy, że akty notarialne kancelaria przekazuje już nie tylko do sądu, ale także do różnych urzędów. Jeden z nich będzie być może będzie odpowiedzialny za weryfikację tego, czy świadectwo zostało przekazane, czy nie, a także za dalsze kroki związane z nałożeniem kary grzywny. Dzisiaj jeszcze nie wiemy, kto dokładnie będzie to weryfikował, tym bardziej warto już dzisiaj podjąć współpracę z biurem, które pomoże nam w rozwiązaniu tego problemu.

 

  • Jakie są koszty uzyskania świadectwa i kto taki dokument wystawia?

Koszty wynoszą od 500 zł w górę, w zależności od nieruchomości, której to dotyczy. Taki dokument może wystawić osoba, która jest wpisana do wykazu osób uprawnionych w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. Jednak my jako biuro mamy dla klientów bardzo dobre rozwiązanie: darmowe świadectwo, o czym za chwilę.

 

  • Kogo dotyczy sporządzenie świadectwa?

Właściciele mieszkań, którzy chcą sprzedać lub wynająć nieruchomość, będą musieli sporządzić taki dokument i przekazać go w kopii nowemu właścicielowi lub najemcy, bez tego nie będzie możliwe dokonanie transakcji. Przekazanie dokumentu może nastąpić w formie papierowej lub elektronicznej, ma być opatrzone numerem nadanym w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków oraz podpisem osoby uprawnionej w przypadku wersji papierowej, kwalifikowanym podpisem elektronicznym – w przypadku wersji elektronicznej.

Dlatego przygotowaliśmy ofertę promocyjną, dzięki której do końca sierpnia klient, który podpisze z nami umowę na wyłączność o pośrednictwie w sprzedaży jego nieruchomości, otrzyma od nas świadectwo energetyczne za darmo. Świadectwo sporządzi wykwalifikowana firma przed zawarciem umowy sprzedaży. Wystarczy zadzwonić do naszego biura i umówić się na spotkanie. Omawiamy, jaką klient posiada nieruchomość i jeżeli sprzedaż nastąpi przez nasze biuro, to klient nie poniesie żadnych kosztów sporządzenia świadectwa do aktu notarialnego. Dzięki temu zaoszczędzi czas, pieniądze, nerwy i nie będzie musiał zajmować się zbieraniem informacji i dokumentów dla osoby sporządzającej.

Nasza oferta promocyjna dotyczy mieszkań na terenie Tomaszowa Mazowieckiego jeżeli chodzi o domy, to będziemy rozmawiać z klientami indywidualnie. Dlatego zachęcam do kontaktu z naszym biurem pod numerem 729-179-179 lub bezpośrednio w biurze przy ul. Mościckiego 10 w godzinach 9-16, gdzie spokojnie porozmawiamy o naszej promocji.

Do zobaczenia!

TKF Nieruchomości

ul. Mościckiego 10

tel. 729-179-179

 

źródło:
https://www.gov.pl/web/archiwum-inwestycje-rozwoj/charakterystyka-energetyczna-budynkow
https://www.portel.pl/strefa-biznesu/